Rola światła w przedstawieniu

rola światła w przedstawieniuBędąc w teatrze już pewnie nie raz poczuliśmy jak ważnym elementem jest tam oświetlenie. Zazwyczaj ma ono bardzo duże znaczenie obok aktorów, który oczywiście są najważniejsi. Również przygotowując przedstawienia z młodzieżą można skupić się na tym aspekcie.

Zazwyczaj przy takich występach nie mamy do dyspozycji pełnej sceny czy też doskonałego sprzętu do oświetlenia. Nie warto jednak się tym zawsze przejmować. Jeśli uda się dobrze podejść do tej kwestii można oczekiwać rzeczywiście dobrych wyników i świetnych efektów. Przez światło w teatrze można zbudować dobrą atmosferę. W ten sposób można dodać kolorów i zrozumieć przekaz. Jest to element, który będzie dodatkiem do gry aktorów. Warto dobrze to zaplanować. Obok scenariusza i ról trzeba zadbać również o grę światłą. Chodzi o to, by wszystkie działania były przemyślane.

Zanim w ogóle rozpocznie się występ można nieco grać światłem i budować napięcie. Jeśli sceny skupiają się tylko na jednej osobie warto ją wyróżnić przez zastosowanie jednej dobrej lampki punktowej, będzie to kierować uwagę na scenę w jeden z jej punktów. Będzie to forma, która może wspierać przedstawienie w zależności od tego czy wybierzemy kolor jasny, ciepły czy też kolory zimne, budujące napięcie.

rola światła na scenieUżycie światła to forma, która pozwala nieco mocniej wspierać całą scenografię. Nie musimy mieć dużej ilości światła, by ożywić w sposób odpowiedni całe przedstawienie i dodać mu więcej wyrazu. Można postawić tylko na jeden reflektor LED-owy, który będzie miał kolorowe światło oraz halogen punktowy. Nie są to duże koszty ponieważ całość można przygotować nawet za kilkaset złotych. Niekiedy jednak i takie środki wydają się nieco za duże. W takim momencie najlepiej zdecydować się na wypożyczalnie sprzętu oświetleniowego i również tam można wygodnie sięgnąć po takie elementy. Czasami można dodać trochę różnych eksperymentów, które mogą sprawić, że uda się jeszcze lepiej wykorzystać światło. Czasami wystarczy na klosz nałożyć jedynie specjalną kolorową folię, która jest odporna na temperaturę i w ten sposób zmieni się barwę światłą. Koszt foli to niecałe 30 zł. Materiały na scenie można również podświetlać lampkami w różnych kolorach co jest dobrym uzupełnieniem. Już przy czytaniu scenariusza warto sobie kreślić jak może wyglądać oświetlenie w takim miejscu, gdzie przedstawienie będzie realizowane. Warto zgrać oświetlenie z całym występem na scenie, by wszystko stworzyło świetną całość.