Oświetlenie do przedstawienia

jak oświetlić scenęJeśli ktoś bywa w teatrze prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego jak ważnym elementem jest tam oświetlenie. Poza aktorami to właśnie od niego będzie bardzo dużo zależeć. Także, gdy przygotowuje się występy z młodzieżą należy dbać o oświetlenie w odpowiedni sposób.

W takich przedstawieniach najczęściej nie mamy prawdziwej sceny oraz wyjątkowego oświetlania. Dlatego warto podejść twórczo do tematu oświetlenia i właśnie przez te elementy nieco zmienić przedstawienie. Światło powinno być w teatrze takim elementem, który jest w stanie zbudować całą gamę kolorów i nastrój przedstawienia. To ważny element, który staje się uzupełnieniem do tego co na scenie pokazują aktorzy. Działania w zakresie oświetlenia warto dobrze przygotować. Poza scenariuszem warto dobrze grać światłem i mieć to wyćwiczone. Wszystkie działania związane ze światłem trzeba sobie dobrze przemyśleć i zaplanować. Gdy możemy to zrobić warto jeszcze przed rozpoczęciem występu grać światłem i w ten sposób budować atmosferę całego przedstawienia.

oświetlenie na scenieCzasami doskonałym elementem staje się punktowe światło, które może wyróżniać takie elementy na scenie, które w danym momencie wydają się być najważniejsze. Jeśli mamy odpowiednie predyspozycje do tego, możemy przez dobrze przygotowane światło zastępować nawet niektóre elementy scenografii. Trzeba się jednak do tego w odpowiedni sposób przygotować. Nie zawsze trzeba wiązać z tym bardzo duże wydatki. Oświetlenie można spokojnie zrealizować na wysokim poziomie nawet bez wydawania bardzo dużych środków. Przede wszystkim, wystarczy wybrać Ledowy reflektor do kolorów i jedną punktową lampę halogenową. Warto zadbać o to, by kupowane źródła światłą miały charakter ruchomy i były osadzone na specjalnym stojaku. Wystarczy około 200 zł, by przygotować stojak dla światłą. Jeśli takich środków na lampy nam brakuje warto popytać innych, czy nie posiadają ich w swojej dyspozycji.

Niekiedy będzie można pożyczyć światło na czas przedstawienia. Wygodnym rozwiązaniem będą również różnego rodzaju eksperymenty z lampami czy lampkami. Jest to przedstawienie z młodzieżą, dlatego spokojnie można realizować takie różnego rodzaju eksperymenty. Niekiedy wystarczy kolorowa folia do nałożenia na lampę. Rozwiązaniem są również specjalne lampki, które można rozwiesić przy materiale na scenie. Najważniejsze to jeszcze w czasie przygotowania scenariusza zastanowić się nad tym jak w czasie przedstawienia będzie wyglądało światło.