Kiepskie nagłośnienie położy każde przedstawienie

Nagłośnienie w szkolnym przedstawieniuJeśli wybierzemy doskonały scenariusz i świetnie przygotujemy się do występów ten wysiłek okaże się i tak niepotrzebny w sytuacji, gdy nagłośnienie będzie źle przygotowane. Wydaje się, że najlepiej przygotować przedstawienie bez mikrofonów, które ograniczają aktorów. Gdy jednak organizuje się przedstawienia z młodzieżą zazwyczaj miejsce to plener bądź sala ze złą akustyką. Dlatego bardzo ważne będzie wtedy przygotowanie starannie nagłośnienia.

Gdy mamy taki sprzęt do swojej dyspozycji trzeba zająć się jego dobrym przygotowaniem i rozstawieniem. Chodzi o to, by wszyscy dobrze wszystko słyszeli. Przy ustawieniu trzeba wziąć pod uwagę następującą kolejność: mikrofony, odsłuchy, głośniki. Również miejsce, w którym będzie realizator dźwięku jest bardzo ważne. Powinien on być w odpowiedniej odległości od głośników. Gdy będzie zbyt blisko niestety okaże się, że nie będzie w stanie dobrze dobierać propozycji głośności. Niestety często mamy krótki kabel przez co niestety realizator dźwięku znajduje się przed publicznością a to jest najgorsze miejsce. Gdy taka jest konieczność warto, by jedna osoba w trakcie przedstawienia poruszała się przy publiczności i dawała znaki realizatorowi jak jest z dźwiękiem. Najważniejszym elementem, który będzie decydował o możliwości sterowania dźwiękiem będzie oczywiście mixer. Poza nim równie ważne będą kolumny, które muszą być odpowiednio dobrane i przygotowane do pracy.

sprzęt audio dla szkołyDalej mikrofony, źródło dźwięku i same kable. Jeśli chodzi o mikrofony trzeba się wyjątkowo postarać. Niestety kupienie dobrego mikrofonu bardzo często to trudne zadanie. Producentów jest na rynku bardzo wielu, jednak trzeba szukać dobrych marek. Na uwagę zasługuje Shure, Sennheiser oraz AKG. Są to firmy, które mają w sprzedaży produkty dobre jakościowo z niezłych elementów. Oczywiście najlepszy będzie mikrofon bez kabla, jednak taki sprzęt jest kosztowny, jeśli będziemy chcieli zdecydować się na produkt dobrej jakości. Dobrym rozwiązaniem są również mikrofony do założenia na głowę, które w ogóle nie ograniczają możliwości poruszania. W czasie przedstawienia ważny jest mikrofon ściągający, który będzie stał blisko chóru i będzie zbierał głos, jednak w obsłudze jest on bardzo trudny gdyż powoduje sprzężenia. Poza pojemnościowym zawsze mikrofony trzymamy blisko ust, na wprost nich. Nie ważne jakiego nagłośnienia będzie się używać trzeba zawsze sprawdzić czy wypowiadane słowa będą dobrze słyszane i będzie się dało je zrozumieć. Chodzi o to, by nie dochodziło do sytuacji, w których przez kiepski dźwięk niestety marnowany jest bardzo dobry scenariusz i świetnie przygotowane przedstawienia, do którego włożyło się tak dużo pracy. Dlatego warto o nagłośnienie dobrze zadbać.