Dzień Nauczyciela – ważny dla nauczycieli i uczniów. Jak obchodzimy to święto?

dzień nauczyciela14 Października w naszym kraju obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień, który jest świętem pracowników oświaty i staje się wolnym od zajęć w szkole. Jeśli chodzi o międzynarodowe święto nauczycieli to jest ono obchodzone 5 października.

Jak w Polsce świętuje się Dzień nauczyciela a jak obchodzi się takie święto w ramach społeczności międzynarodowej?

Jeśli chodzi o Światowy Dzień Nauczyciela obchodzi się go od 1994 roku właśnie piątego października. Jest to pamiątka podpisania specjalnej Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela, którą przygotowało UNESCO i Międzynarodowa Organizacja Pracy.W tym dniu na całym świecie chodzi o to, by wykazać wielki wkład nauczycieli w rozwój dzieci oraz ich rolę w edukacji. To nauczyciele przekazują wiedzę i są w stanie kształtować umiejętność myślenia u dzieci. Przez nauczycieli dzieci uczą się rozwiązywać problemy, mogą dokonywać dobrych wyborów. Od jakiegoś czasu zawód nauczyciela traci jednak swój prestiż i nie należy już do bardzo dobrze płatnych. W rzeczywistości status tego zawodu tak naprawdę upada. Przez takie święto społeczność międzynarodowa stara się przygotowywać takie działania, które mają sprawić, że na nowo zawód nauczyciela będzie się stawał uznanym i cenionym. Jest to bowiem jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. W naszym kraju 5 października świętuje jedynie szkolnictwo wyższe. Natomiast do szkół aż do liceum świętuje się 14 października w rocznicę powstania Komisji Edukacji narodowej, która stała się właściwie pierwszym ministerstwem oświaty na całym świecie i oczywiście ważną instytucją dla rozwoju polskiej nauki.

obchody dnia nauczycielaJak obchodzony jest Dzień Nauczyciela w Polsce?

Mimo, że Dzień nauczyciela nie jest dniem wolnym od pracy, raczej tego dnia nie ma zajęć. Jest to dla uczniów dzień luźniejszy. Nauczyciele nie robią żadnych sprawdzianów, nie pytają. Tego dnia przygotowuje się różnego rodzaju wydarzenia, które mają upamiętnić nauczycieli. W ramach podziękowania nauczycielom dzieci wręczają upominki, kwiaty. Przygotowywane są różnego rodzaju akademie na część nauczycieli, często zabawne plebiscyty. Na wyższych szczeblach władzy odbywają się także oficjalne obchody. Ministerstwo tego dnia wręcza specjalne nagrody, przygotowuje Krzyże Zasługi dla najlepszych nauczycieli. Realizowane są również nagrody przez kuratoria, samorządy i dyrektorów. chodzi o to, by tego dnia rzeczywiście wyróżnić nauczycieli a przede wszystkim skupić się na tych osobach, które szczególnie mają wkład w rozwój dzieci i młodzieży.